top of page
Blue fabric background texture_edited.jpg

Future Wise – Připraveni na budoucnost


Future Wise, David Perkins

Kladení smysluplných otázek, které vedou nejen k osvojování poznatků o vnějším světě, ale také do vlastního nitra. Zkoumání témat do hloubky a z různých úhlů pohledu. Integrace oblastí a oborů. Učení propojené s reálným světem. Proč bychom měli ve školách učit tímto způsobem? Děti získávají hluboký vhled do různých témat, učení je baví, vnímají jeho smysluplnost. A co je klíčové, rozvíjejí se způsobem, který je připravuje na neznámou budoucnost.


 

Jednou z největších výzev dnešního školství je připravovat děti na svět, který ještě neexistuje. Svět, který bude fungovat zcela jinak než ten současný. Neznámý svět zítřka, ve kterém budou naše děti žít. Co tedy v tomto kontextu stojí za to ve školách učit? Co děti skutečně uplatní? Co stojí za to vědět a rozvíjet? Co je z pohledu budoucnosti životaschopné?


Devadesát procent toho, co obvykle učíme, je ztráta času. Devadesát procet toho, co učíme, vede ke specifickým dovednostem a znalostem, které děti ve svém životě nikdy významně neuplatní. Prostě nejsou důležité.


David Perkins, profesor z Harvard Graduate School of Education a vysoce uznávaný filozof současné pedagogiky, se těmito tématy dlouhodobě zabývá. Klíčovou otázkou "Co má smysl (se) učit?" se zabývá ve své knize Future Wise: Educating Our Children for a Changing World. Poskytuje v ní důležitá vodítka, jak tuto otázku nechat zabydlet v našich myšlenkách a přístupech ke vzdělávání.


V knize David Perkins rozvíjí koncept Lifeworthy Learning, který se stal východiskem pro tzv. "velké otázky", kolem kterých organizujeme vzdělávací kurikulum v heuréckých školách. Podporujeme jimi skutečné porozumění, zkoumání témat z různých úhlů pohledu a propojování oborů. Děti získávají hluboký vhled do problematiky a učení je baví. Expedicemi do terénu učení propojujeme s reálným světem. Posilujeme vnitřní motivaci dětí, učení v souvislostech, rozvoj kritického myšlení a sociální kompetence.


Velké otázky, předmět na základních školách Heuréka

Kdy se otázka stává velkou a co dětem otevírá


Jak poznáme, že je otázka tak velká, tedy dostatečně nosná, že stojí za pozornost a zařazení do vzdělávání dětí?


  • Vhled  Hledání odpovědí na otázku vede k hlubokému vhledu do související problematiky, tématu či oboru. Vede k odkrývání základních konceptů a principů, které jsou relevantní nejen pro danou oblast. Vede děti k porozumění tomu jak a proč věci fungují.

  • Akce – Velká otázka vede děti k práci na úkolech a projektech, které jsou autentické a vztahují se k reálnému světu. Tyto úkoly od dětí vyžadují, aby svou schopnost myšlení a osvojené principy aplikovaly v reálném životě a často i nových kontextech.

  • Etika – Smysluplná otázka rozvíjí a prohlubuje hodnotový rámec dětí. Vede je v přemítání nad vlastním učením a myšlením. Pomáhá hlubšímu napojení na sebe a své silné i slabé stránky. Vede k moudrosti, tedy schopnosti jednat eticky a správně se rozhodovat.

  • Příležitost – Správně zvolená velká otázka bude s vysokou pravděpodobností často vstupovat do života dětí, nyní i v pozdější dospělosti. Zohledňuje neustále se měnící svět a vybavuje děti tím, co budou v budoucnosti skutečně potřebovat.



Velká otázka je jednoduše taková, kterou smysl se do hloubky zabývat. Nejen pro obsahy, ke kterým děti vede a s nimiž se seznámí během hledání odpovědí. Ale také pro silné vnitřní pnutí, které v dětech vyvolává. Toto pnutí je vede do jejich vlastního nitra, kde mohou najít další odpovědi, poznat více sami sebe, své hodnoty a vodítka pro skutečný život.


Zaměřením se na velkou otázku mají děti příležitost objevovat univerzální principy, které jsou platné a uplatnitelné napříč obory. Místo memorování faktů zkoumají, jak věci fungují a proč. Jsou podporováni v hlubším přemýšlení a hledání souvislostí. K analýze informací, zvažování různých perspektiv a k informovaným rozhodnutím. Přirozeně rozvíjejí své kritické myšlení a schopnost řešit problémy.


Aplikací osvojených poznatků a principů v reálných situacích děti propojují teoretické znalosti s praktickým životem. Schopnost tohoto přenosu, ať už do praxe, či v rámci odlišných kontextů, je přesně to, co by mělo vzdělávání rozvíjet. A tím posilovat schopnost adaptace na změny, která je pro současný i budoucí svět klíčová. Učení skrze velké otázky se tak stává nástrojem transformace vzdělávání, které přestává být pouhým přenosem informací. Místo toho podporuje hlubší porozumění a schopnost uchopit rychle se měnící svět.


Velké otázky v heuréckých školách


Velké otázky, které vedou k velkým porozuměním, smysluplné učení

Proč lidé píší knihy? Co to znamená být dobrým panovníkem? Co ovlivňuje kvalitu a délku života? Proč chodíme do školy? Co ovlivňuje fungování našeho těla? Jak může jeden člověk udělat svět lepším? Jak můžeme efektivně spolupracovat s ostatními? Jak se mění svět? Jak můžeme rozvíjet svou kreativitu? Co ve mně klíčí?


To jsou příklady otázek, kterými se spolu s dětmi v Heuréce zabýváme. Každou velkou otázkou se děti soustředěně zabývají po dobu 6–8 týdnů. To jim dává příležitost související problematiku prozkoumat do hloubky a skutečně jí porozumět. Současně mají dostatek času na řešení výzev a realizaci projektů, které tvoří integrální část cesty za odpovědmi.


Jak konkrétně může taková velká otázka vypadat se dočtete v článku >>Na cestě vědomého učení. Zjistíte mimo jiné, jak velké otázky propojujeme s dalšími vzdělávacími principy, které spolu tvoří celistvý přístup heuréckého vzdělávání.


Otázky a související témata stavíme vždy tak, aby zohledňovala specifické vývojové období, ve kterém se děti zrovna nacházejí. V prvních ročnících tak například vycházíme zejména z vlastní přímé zkušenosti dětí. Prací na velkých otázkách přirozeně integrujeme obsahy různých oborů, které vědomě propojujeme. Takové učení je přirozeně provázané, smysluplné a pro děti uchopitelné.


Tento přístup ke vzdělávání podporuje a dále rozvíjí dovednost klást smysluplné otázky, na kterých je pak postaveno vlastní bádání dětí. Systematicky je vedeme k reflexi vlastního učení a následnému stanovování cílů, zpočátku konkrétních a krátkodobých, s přibývajícím věkem orientovaným dlouhodobě.



Otázky jako cesta k vlastnímu učení i osobnímu rozvoji


A jaké další otázky je smysluplné klást v prostředí, které kultivuje myšlení?


Jak bys to vysvětlil vlastními slovy? Co vnímáš, že je v této myšlence klíčové? Jak se to vztahuje k tomu, co už víš? Co všechno může z této myšlenky vyplývat? Jak jinak je možné tento problém řešit? Co tě vede k tomu si myslet právě toto? Jaký projekt, který bys chtěl realizovat, by ukázal tvé porozumění této myšlence? Co víc bys chtěla prozkoumat? Co tě na tom nejvíce zaujalo? A co nejvíce překvapilo?


Takové otázky dětem otevírají nové prostory ke zkoumání světa a bytí v něm. Aktivizují myšlení a vedou k hlubšímu porozumění. Napomáhají propojování světa myšlenek s fyzickým světem, který ovlivňují a formují. Podporují objevování univerzálních principů, na kterých svět stojí, i sebe sama. Základní podmínkou je samozřejmě rozvinutá kultura školy, kde je bezpečné a ceněné takové otázky pokládat a zabývat se jimi.


Vzdělávací koncept základních škol Heuréka staví na velkých otázkách, propojování předmětů.

A co říká zakladatel škol Heuréka, Jan Kala, o konceptu Lifeworthy Learning Davida Perkinse, který se stal východiskem pro zařazení velkých otázek do vzdělávacího systému heuréckých škol?


Naučil jsem se odlišit důležité od nepodstatného a na to zdánlivě nepodstatné se podívat z jiného úhlu – tak, aby to bylo relevantní z pohledu budoucího života žáků a studentů. Díky kombinaci přístupů popsaných v inspirativních knihách Visible Thinking a Future Wise můžeme plánovat výuku tak, aby neplavala na hladině, ale vedla do hloubky, k samotné podstatě. A děti to cítí.

Jan Kala, zakladatel sítě inovativních základních škol Heuréka

Chcete vědět více o tom, jak v Heuréce učíme? Podívejte se do sekce Jak učíme na našem webu. Neváhejte také využít možnost osobně poznat heurécké školy na Workshopech pro rodiče. Přijměte pozvání do kterékoliv z našich škol. Fungujeme na stejných principech, přičemž si každá škola zachovává vlastního jedinečného ducha. Těšíme se na setkání!







bottom of page